Про історію невдалого радянського експерименту на Херсонщині — в ефірі UA: ХЕРСОН

Про історію невдалого радянського експерименту на Херсонщині — в ефірі UA: ХЕРСОН

17 січ. 2022

23 січня о 21:30 в ефірі UA: ХЕРСОН та всіх регіональних телеканалів Суспільного — прем’єра документальної програми «Херсонська бавовна або невдалий радянський експеримент». Стрічку створила команда херсонців через конкурс «Створюй із Суспільним».

Читайте також: Переможці відбору «Створюй із Суспільним»: який проєкт з Херсона втілять у 2022-му

Упродовж січня-лютого глядачі побачать чотири серії проєкту про історію невдалого радянського  експерименту із вирощування бавовнику на Херсонщині у радянський період та якими методами тодішня влада намагалася досягти своєї мети – акліматизувати бавовник із Центральної та Середньої Азії руками депортованих селян. 

Архівне відео та коментарі істориків, фахівців з вирощування бавовни і очевидців подій — серії проєкту охоплюють період з початку 20-х років минулого століття і до сьогодні. У четвертому епізоді йдеться про те, у які руїни перетворився один з найбільших бавовняних комбінатів на теренах України, команда проєкту викриє нові експерименти над вирощуванням бавовнику — вже за часів відновлення незалежності України. 


«В чотирьох серіях про херсонську бавовну ми намагалися розповісти про весь комплекс питань пов’язаних з бавовною. Від ідеї вирощування бавовни на півдні України — до краху одного з найбільших бавовняних комбінатів в Європі, розповідає автор ідеї проєкту Ібрагім Сулейманов. Більшість з того, про що йтиметься в цих програмах — невідомі або маловідомі історії нашого краю і саме це, на мою думку, буде найбільш цікавим для глядача. Тут і спогади очевидців, і архівні матеріали, а головне — нам вдалося зафіксувати та задокументувати справжні людські історії, від яких холоне кров».

За словами сценариста проєкту Дементія Білого, ця тема — наболіле для історії Херсонщини. Це історія репресій, людських страждань, які уже мало хто пам’ятає. Тож для команди програми було важливим підняти цей дискурс, знайти документи, фото та кінохроніку.

«Продакшн працював у архівах, їздив регіоном, аби зібрати приховані та забуті факти. Робота дійсно була ґрунтовною та складною, адже у цій темі немає жодної структурованої інформації, а тому її доводилось збирати із різних джерел та ретельно перевіряти. Велику допомогу для проєкту надав Державний архів Херсонської області, де знайшли справи репресованих селян, факти злочинних дій радянської влади та головне – архів допоміг з пошуком та оцифруванням архівного відео відповідного періоду. Це унікальний продукт, який має зацікавити нашу аудиторію», зазначає тимчасова виконувачка обов’язків продюсерки Суспільне Херсон Еріка Авдєєва

Нагадаємо, у грудні 2020 року оголосили переможців конкурсу творчих проєктів «Створюй із Суспільним». 29 проєктів успішно пройшли фінальний етап відбору. Від Херсону пройшов проєкт «Херсонська бавовна або невдалий радянський експеримент».

Суспільне мовлення — це найбільша мережа телерадіоканалів та цифрових платформ в Україні, які незалежні від владних чи бізнесових структур. В Херсонській області — це телеканал UA: ХЕРСОН і радіо Українське радіо Херсон. Щомісяця Суспільне дивляться, слухають і читають понад 13 млн українців.

Дивитися і слухати програми й стежити за всіма заходами й випусками новин Херсонщини можна на сайті Суспільне | Новини, на сторінці Суспільне Херсон у Фейсбуці та Українському радіо Херсон, а також онлайн на сайті філії.